רקע כללי על ממדיי הסוכרת

רקע כללי על ממדיי הסוכרת

בישראל חיים כ-500,000 סוכרתיים ועוד כ-200,000 אנשים שאינם יודעים שהם חולים בסוכרת. אין כמעט בית שאין בו סוכרתי ואין אדם שאינו מכיר מישהו חולה בסוכרת. זוהי מחלה שעדיין אין לה מרפא, אם כי שילוב של דיאטה, טיפול תרופתי ופעילות גופנית, יכולים להבטיח לחולים בה איכות חיים טובה.
הסוכרת מתגלה בכ-6-8% מכלל האוכלוסייה, כאשר בגילאים מבוגרים עולה שכיחותה לכדי 15%. שכיחות הסוכרת נמצאת בסימן עלייה בעשורים האחרונים. הסיבות העיקריות הן עלייה בתוחלת החיים, סוג המזון שהאוכלוסייה צורכת הגורם לעלייה במשקל, ואורח חיים הלא בריא שאנו מנהלים כיום.
במחצית השנייה של המאה ה-21 אנו עדים לאחוזים גדלים והולכים של חולי סוכרת מבוגרים (סוג 2) בעולם המערבי ובישראל.
מספר חולי הסוכרת בישראל מגיע לממדים של מגיפה ממש, ולצורך המחשה, בשיעורים גדולים מאות ואלפי מונים מאשר מחלת האיידס, למשל.
מחלת הסוכרת הפכה למכת המאה. אומדן מספר חולי הסוכרת בעולם – כ-100 מיליון. תחזיות מראות כי עד שנת 2020 מספר חולי הסוכרת יכפיל את עצמו. הסוכרת נשארת אחת הבעיות המטופלות ביותר ברפואה הקלינית. מצב זה נובע משכיחות המחלה, חומרת הסיבוכים וחוסר היכולת לרפא את המחלה.

ידוע כי הסוכרת עומדת במקום השלישי בין גורמי המוות, מיד אחרי מחלות לב, כלי דם וסרטן.
בארה”ב ישנם 16 מיליוני חולי סוכרת מאובחנים – בסוכרת מסוג 2.
כיוון שאבחון המחלה אורך זמן, בינתיים רמה גבוהה של סוכר בדם גורמת למחלות קשות של הלב ופוגעת במחזור הדם.
ארבעה מתוך חמישה חולים הנם אנשים הסובלים מעודף משקל.
ברוב המקרים הם סבלו ממשקל עודף עוד לפני שחלו בסוכרת. קיימת השערה כי המחלה הופכת לפעילה יותר בגיל מסוים, בדרך כלל אצל הסובלים ממשקל עודף.

הנטל הכלכלי עבור סוכרת וסיבוכיה, מהווה כ-15% מכלל תקציב משרד הבריאות בכל מדינה מערבית. בארה”ב, הוצאה זו, עבור סוכרת, מגיעה לכדי 150 מיליארד דולר לשנה. מרבית ההוצאה נועדת בעיקר לטיפול בסיבוכי הסוכרת הקשים והיקרים.
באם נתייחס לשתי העובדות הבולטות שהוזכרו עד כה, שכיחותה הכה גבוהה ומחיר הכה יקר של הסוכרת, נוכל מהר מאוד להבין כי ללא טיפול מונע, נמצא עצמנו בעוד מספר שנים במצב מעורר דאגה.

הדגש של הטיפולים במחלת הסוכרת בארץ ובעולם כיום הוא בעיקר על תרופות אשר אינן מטפלות בשורש הבעיה ואינן פוטרות את החולים ממחלתם או משפרים את איכות חייהם.

כ-80-90% מחולי סוכרת מסוג 2 סובלים מהשמנת יתר.
ירידה במשקל בחולים אלו היא הצעד הראשון לטיפול במחלה.

שינוי הרגלי התזונה – הפחתת כמות הסוכרים, הקפדה על ארוחות מסודרות, פעילות גופנית קבועה, טיפול ותמיכה רגשית לשינויי הרגלים ושינוי באורך החיים, אלו הם הכלים הנחוצים בכדי “לנצח” את הסוכרת.

טרם הגיבו.

השאר תגובה