פעילות גופנית בתקופת הריון ולאחר הלידה

פעילות גופנית בתקופת הריון ולאחר הלידה
רוב הנשים אינן מודעות ומפחדות לבצע פעילות גופנית בזמן הריון, אך כאשר יש הריון בריא ותקין, וכמובן באישור הרופא, מומלץ להמשיך או להתחיל בפעילות גופנית. פעילות גופנית, ככלל, אינה מזיקה לעובר. עם זאת, בהחלט כדאי לאישה לדעת מה מתרחש בגופה במהלך הריון, ומהם ההשפעות של הפעילות הגופנית על גוף האישה ועל העובר בתקופת הריון.
הפעילות הגופנית תורמת רבות בחיזוק את שרירי השלד, גידים רצועות ולהבטיח את ייצוב מפרקי הגוף לקראת עומס המשקל הצפוי וקרב. חיזוק כללי של הבטן ושרירי רצפת האגן, שיפור היציבה והדימוי העצמי וכמובן להכין את הגוף להתמודדות קלה יותר עם ההיריון והלידה.
בזמן הריון מתרחשים שינויים פיזיים רבים: כמות הנוזלים בגוף עולה ונפח הדם גדל ב-30 עד 50 אחוזים, במנוחה, קצב הלב עולה ב-10 עד 16 פעימות בדקה, זרימת הדם איטית מהרגיל ויכולות לגרום לבצקות ברגליים, הרחם לוחץ על הסרעפת ומקשה על הנשימה וגם העלייה במשקל מעמיסה על מפרקי הגוף ועל פעולת שרירי הנשימה. ישנו לחץ על שרירי רצפת האגן, כאבי גב ומתיחה בשרירי הבטן.
בתקופת הריון (תקין ובאישור הרופא) מומלץ להמשיך ולבצע פעילות גופנית ברמה קלה עד בינונית, תוך דגש על נשימות נכונות, הדרגתיות, שמירה על הפסקות מרובות ושתייה.
לפעילות גופנית בהריון יתרונות רבים. שיפור בכושר הגופני הכללי, הוצאה קלורית יומית נוספת, והפחתת עליה במשקל. התרומה של הפעילות הגופנית בתקופת הריון: הפחתת הסיכון לסוכרת הריונית. ובנוסף, הפחתה בסיכון לפתח יתר לחץ דם ורעלת הריון, שיפור מצב הרוח והגנה מפני מספר רב של מחלות עתידיות.
תינוקות לאמהות פעילות הן בהיכרך, רזים יותר ובעלי פחות שומן בגופם בעת הלידה. מחקרים רבים מעידים על ילודים סקרנים וערניים יותר, ובגיל הילדות בעלי הישגים טובים יותר במבדקי שפה ואינטליגנציה. גם היכולת הספורטיבית גבוהה יותר לעומת ילדים אשר אמהותיהם לא ביצעו פעילות גופנית בתקופת הריון. חשוב לציין כי לא נמצא סיכון מוגבר להפלות, לידת פג או להשפעה של הפעילות על משך ההריון.
מומלץ מאוד לבצע פעילות גופנית בטוחה ויעילה ובצורה הדרגתית: כ-3 פעמים בשבוע פעילות אירובית, למשך כ- 30 דקות, בעצימות בינונית. ניתן להגביר את העומס בהדרגה (מספר פעמים, משך הפעילות או עצימותה) עקב אפקט האימון, ובהתאם ליכולת האישית.
סוגי פעילות מומלצים: הליכה, אופניים נייחים, שחיה, חדר כושר עם השגחה מקצועית. יש להימנע מענפים עם סיכון לחבלה / נפילה, כגון אומנויות לחימה או רכיבה על אופניים ניידים. מומלץ להימנע משכיבה ממושכת על הגב, אשר מפחיתה את זרימת הדם לרחם ואת חזרתו ללב. להימנע מעמידה ממושכת, בין היתר עקב האטת זרימת הדם הורידית והגברת הסיכון לקרישי דם. אסור לצלול בהריון.
פעילות גופנית בהריון מומלצת, אפשרית, ומקנה עושר של יתרונות בריאותיים לאם, לעובר ולילוד. כל עוד מבוצעת בצורה הגיונית ובהדרגה – אין סיבה לדאגה. בכל שאלה ניתן לפנות לרופא הנשים המטפל או לרופא ספורט, אשר יסייעו לאישה ההרה לבצע פעילות גופנית ללא סיכונים מיותרים.

אין אפשרות להגיב כעת.