טיפים לאיזון מחלת הסוכרת בקיץ

טיפים לאיזון מחלת הסוכרת בקיץ

עונת הקיץ התחילה והרגשת “חופש הגדול” עלולה לסחרר לנו את הראש וגם לחולי סכרת. חולי סוכרת מחויבים להיות ערניים ולדאוג מראש לתכנון נכון של התפריט היומי, על מנת לשמור על בריאותם ולהישאר מאוזנים.
להלן המלצות חשובות מאת הנטורופת אלכס מז’ירובסקי, שיסייעו לחולי סכרת לעבור את הקיץ בשלום:

1. יש להגן על האינסולין מפני טמפ’ גבוהות:
אינסולין עמיד עד 25 מעלות, לכן אין לחשוף את האינסולין ואת המשאבה לשמש לזמן ארוך ויש לדאוג למלא במשאבה מנה “טרייה” של אינסולין מידי 3 ימים לכל היותר.
2. יש להיזהר מהתייבשות:
מעבר לסכנות הברורות הנובעות מהתייבשות, היא גם מעלה את ערכי הסוכר ומפחיתה את אפקט האינסולין.

3. יש לשמור על סדר יום:
שינוי בשעות השינה והפעילות גורר שינוי בשעות האכילה, וכתוצאה מכך גם שינויים ברמות הסוכר ובתגובה לאינסולין. כדי להקפיד על איזון, רצוי להקפיד על סדר יום קבוע ולקבוע שעה מקסימאלית לקימה בבוקר ושעות קבועות לארוחות. במקרה הצורך, להתייעץ גם עם הרופא המטפל לגבי התאמת מינוני זריקות האינסולין.

4. פירות קיץ:
הפירות דלים בשומן ועשירים בנוגדי חמצון טבעיים, ולכן עדיפים על פני מתוקים אחרים. יחד עם זאת, רובם עשירים בסוכר ולכן יש לצרוך במתינות.

5. שלגונים וגלידות:
יש לבדוק מה הם מכילים. גם אם בוחרים שלגונים שאינם דיאטטיים, כדאי לוותר על העשירים בשוקולד, שכן הם מכילים כמות כפולה של פחמימות ולא מעט שומנים.

6. ערכת גיבוי:
לימים בהם מבלים שעות רבות מחוץ לבית, הכינו קופסה קטנה הכוללת חטיף פחמימתי ובקבוקון גלוקוז למקרה של ירידת סוכר, סט גיבוי למשאבה, סטיקים ומחטים. בתוך הקופסא הדביקו מדבקה עם טלפון של המשפחה והרופא המטפל.

7. לנוסעים לטיול:
הקפידו לקחת לפחות מד סוכר אחד לגיבוי, שיתאים לסטיקים, כמות אינסולין כפולה, מחולקת בשני תיקים, עט הזרקה / סט משאבה לגיבוי וגלוקוז, ארוזים בקופסא קשיחה. חשוב לזכור לקחת את הציוד בתיק האישי לכל מקום, ובשום אופן לא לשלוח את האינסולין בתא המטען של מטוס. נסיעות ארוכות וטיסות, דורשות הצטיידות במזון זמין ובריא העשיר בפחמימות, במקרה שהארוחה מתאחרת. לדוגמא: כריך מלחם מלא, פרי או קרקרים עם סובין.

להלן דוגמאות למנות פרי השוות ל- 60 קק”ל ו- 15 גרם פחמימה:
1 תפוח בינוני
1 אפרסק קטן
1 אגס קטן
1 בננה קטנה
כוס וחצי קוביות מלון
כוס וחצי קוביות אבטיח
2 שזיפים בינוניים
2 קיווי קטנים
12 ענבים
1 נקטרינה בינונית
3 משמשים קטנים
3 שסק בינוניים
1/4 מנגו בינוני
1/2 כוס מיץ פרי

והכי חשוב תמיד בסוף:
נוכחות של שומנים בקיבה יחד עם פחמימות (פרוסת לחם עם חמאה. חמאה יותר בריאה ממרגרינה), מעכבת את ספיגתם של פחמימות. דבר זה גורם להרגשת שובע ממושכת יותר וממתן עלית חדה של סוכר בדם המביאה לאי איזון.

טרם הגיבו.

השאר תגובה